Ako si vybrať a používať Ring Sling?


1.  Výber Ring Slingu a šatkoviny na jeho ušitie:

a) Dĺžka Ring Slingu, závisí od konfekčnej veľkosti nosiacej osoby a či chce používať Ring Sling aj pri úväze na chrbát - RRRR variácia na chrbte - autor Wrap you in love

b)  Nosnosť Ring Slingu - a teda šatkoviny, z ktorej je ušitý: tu platí rovnaké pravidlo, ako pri nosnosti šatiek. Rôzna gramáž, použité prímesy a väzba ovplyvňujú nosnosť a následne pohodlnosť nosenia.

c)  Ring Sling je možné používať počas celého nosiaceho obdobia, už od novorodeniatka.

d)  Pri používaní Ring Slingu dochádza k jednostrannému zaťaženiu chrbta, preto pri jeho častom používaní odporúčam striedať strany. 

e)  Na ušitie RS je najlepšie použiť šatkovinu. Bežná metráž nespĺňa požadované vlastnosti šatiek a môže mať nepriaznivý vplyv na pohodlie mamičky a dieťatka.

f)  Na ušitie RS sa používajú dva krúžky vo veľkosti L. Druhá strana je ukončená cípom tak, ako pri šatke, a jeho dĺžka sa nepočíta do dĺžky RS. To znamená, že RS sa meria od krúžkov po kratší koniec.


2. Viazanie Ring Slingu

a) Pokiaľ to nie je váš zámer (použitie pretočenia na chrbte pri viazaní), tak pozor na prevrátenie šatky.

b) Venujte dostatočnú pozornosť rovnomernému nariaseniu šatky v krúžkoch - lemy sa nesmú zamotať do šatky, inak sa vám nebudú dať posúvať v krúžkoch.

c) Pred vložením bábätka si pripravte kapsu a krúžky presuňte hore na plece. Pri dotiahnutí sa krúžky posunú nižšie, v závislosti od váhy dieťaťa a hrúbky šatky.

d) Po vložení bábätko dostatočne zakapsujte.

e) Šatka musí siahať od kolienka po kolienko, aby ho nerezala do stehienka a nezačalo vystierať nožičky, čím sa vykapsuje.

f) Pri doťahovaní si voľný lem posuňte druhou rukou  ku krúžkom a až potom doťahujte.

g) POZOR aby pri doťahovaní dieťatko nechytalo krúžky.

h) Šatku dostatočne rozprestrite na pleci, pre lepšie rozloženie váhy.

i) Ring Sling si dostatočne dotiahnite, aby sa dieťatko od vás neodťahovalo. Bude vás to nútiť odkláňať sa od neho, aby ste vyrovnali váhu a bude vás bolieť chrbát.

j) Vždy sa snažte o vzpriamené držanie tela. Vystrieť sa, plecia dole a dozadu, spevniť brucho - nenechajte dieťatko "na ňom sedieť" - hlavu sa snažte držať vzpriamene, aby ste nezaťažovali krčnú chrbticu.

k) Pozor, aby vás horný lem šatky nerezal do krku a do pleca (do trapézového svalu). Môžete ho vyhnúť von.

l) Ring Sling s uviazaným dieťatkom môžete podľa potreby presúvať spredu nabok a dokonca až na chrbát.

m) Ťažšie detičky odporúčam nosiť vpredu alebo na chrbte, kvôli lepšiemu rozloženiu váhy.


Wrap you in love - Babywearing (basics) : Ringsling (classic)

Chcete si dohodnúť poradenstvo?